Zasady korzystania z młotów wyburzeniowych
- Szczegóły
Młot uderzeniowy to specjalistyczne narzędzie z silnikiem o dużej mocy. Wymaga zasilania z sieci. Zbudowany jest z mechanizmu udarowego, przekładni oraz dłuta. Jest to masywne urządzenie o sporej wadze. Do korzystania z młota uderzeniowego wymagana jest spora siła. Wybierając młot powinniśmy się zastanowić, jakie są nasze potrzeby i do czego będziemy go wykorzystywać. Jak korzystać z młota wyburzeniowego?
Jak wybrać młot?
Przed zakupem młota musimy wiedzieć, że różnią się one między sobą parametrami. Do prac rozbiórkowych wystarczy amatorski młot o niewielkiej mocy. Jednak nie przyda nam się on do prac bardziej zaawansowanych, gdyż ulegnie uszkodzeniu. Młot o mniejszej mocy może ewentualnie skuć posadzkę. Parametry młota mają wpływ na jego cenę. Młot stanowi istotny element wyposażenia fachowców. Za jego pomocą nie tylko możemy wykonywać otwory, ale również wykuwać i wyburzać.
Prawo, a młot udarowy
Zasady użytkowania maszyn przenośnych trzymanych lub prowadzonych ręcznie są opisane w polskiej normie PN-EN 50144-1. Ważne jest zapewnieni stateczności urządzenia w zależności od jego rodzaju. Na stateczność wpływa optymalna powierzchnia podpierająca oraz dostateczna ilość uchwytów i wsporników. Do każdego urządzenia tego typu musi być dołączona instrukcja obsługi. Zawiera ona informację o wartości wytwarzanych drgań. Pracują z danym urządzeniem powinniśmy znać rodzaj udaru. Może być udar mechaniczny lub pneumatyczny. Używając urządzenia z udarem mechanicznym nie należy wykorzystywać zbyt dużych obrotów na wyjściu, gdyż to doprowadza do przegrzania się wierteł. W przypadku udaru elektropneumatycznego zadaniem operatora jest jedynie jego przytrzymanie, co eliminuje automatycznie potrzebę użycia większej siły. Dzięki temu prace takie jak kucie czy wyburzanie stają się znacznie swobodniejsze. Użytkując tego typu elektronarzędzi, powinniśmy pamiętać o tym, aby nie blokować powrotu narzędzia w trakcie wykonywania jakichkolwiek zadań, co zmniejsza wydajność i efektywność naszych działań.