Walce wykorzystywane na placach budowy
- Szczegóły
Walec walcowi nierówny. Na placach budów bowiem, w zależności od rodzaju przeprowadzanych działań, spotkać możemy różnego rodzaju walce budowlane. Jak wybrać prawidłowy i czym różnią się między sobą, dowiesz się, czytając nasz wpis.
Podział walców
Walec to maszyna, służąca do zagęszczania gruntów w robotach ziemnych. Służy ona także do zagęszczania mas nawierzchniowych podczas budowy dróg, poprzez nacisk wałów podczas jazdy. Koła, czyli wały, mogą być sztywne lub podatne.
Podstawowy podział walców przebiega ze względu na kryterium ich na oddziaływania na podłoże. I tak wyróżniamy walce:
- statyczne, oddziałujące własną masą na niewielką głębokość
- wibracyjne, charakteryzujące się jednoczesnym oddziaływaniem statycznym i dynamicznym, zapewniającym drgania o częstości do 50 Hz
Walce statyczne używane są najczęściej do prac końcowych w robotach drogowych, a także do dogęszczania górnych warstw nasypów lub zagęszczania podsypek pod fundamenty.
Kolejne kryteria podziału walców to sprężystość wałów: walce stalowe i ogumione oraz kształt wałów. W tym przedziale wyróżniamy walce gładkie, okołkowane, tarczowe, siatkowe, kompaktory. Ze względu na liczbę i usytuowanie wałów wyróżniamy natomiast walce jednowatowe, dwuwałowe dwuosiowe, trzywałowe trzyosiowe, trzywałowe dwuosiowe i czterowałowe dwuosiowe.
Rodzaj to nie wszystko
Wybierając walec musimy nie tylko zastanowić się nad jego rodzajem, w zależności od zaplanowanych robót, lecz także wybrać odpowiedniego producenta maszyny. Najnowocześniejsze walce łączą w sobie parametry kilku maszyn, dzięki czemu mogą zastępować takie maszyny jak zagęszczarki. Ważne będzie także doświadczenie operatora walca. Pamiętajmy o zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa. Rutyna bowiem na placu budowy jest częstym czynnikiem, powodującym wypadki.
Chociaż sterowanie walcem jest łatwe, powinniśmy powierzać je jedynie pracownikom, którzy przeszli wcześniej odpowiednie przeszkolenie.