Sprzęty niezbędne do robót montażowych
- Szczegóły
Roboty montażowe to obok robót budowlanych najpopularniejszy typ przeprowadzanych prac. Polegają przede wszystkim na montowaniu konstrukcji stalowych i prefabrykowanych elementów wielkowymiarowych. Aby jednak je przeprowadzić, konieczne będzie zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt. Jaki?
Podnośniki montażowe samochodowe
Podnośniki montażowe samochodowe używane są przede wszystkim w warsztatach, serwisach lub w firmach, posiadających własną flotę pojazdów. Używać ich można zarówno we wnętrzach, takich jak hale, oraz na zewnątrz.
Podnośniki montażowe nożycowe
Podnośniki montażowe nożycowe mogą wznosić się do wysokości 14 metrów. Są w stanie dźwigać nawet bardzo duże ciężary. Mogą służyć do rozmaitych prac, takich jak:
- malowanie budynków
- montaż oraz czyszczenie elewacji
- prace elektryczne
- prace blacharskie
- prac dekarskie
- montaż oświetlenia, ocieplenia, instalacji wentylacyjnych i konstrukcji stalowych.
Podnośniki montażowe nożycowe przeznaczone są zarówno do prac wewnątrz budynku, gdzie służą do prac wykończeniowych, oraz prac na zewnątrz. Niektóre modele posiadają udźwig na poziomie od 200 do ponad 400 kg, dzięki czemu możliwe jest montowanie elementów sufitu oraz innych wykończeń.
Podesty spalinowe posiadają z kolei silniki dużo silniejsze i mają udźwig nawet na poziomie ponad 1 000 kg.
Żurawie samochodowe
Zwrócić uwagę należy także na inne sprzęty niezbędne do robót montażowych, czyli żurawie samochodowe; urządzenia dźwigowe usytuowane na podwoziu samochodu ciężarowego, używane do prac przeładunkowych i montażowych. Składają się z wciągarek i wysięgnika, osadzonego na obrotowym pomoście, dzięki któremu możliwe jest podnoszenie i opuszczanie ciężaru.
Podnośniki teleskopowo-przegubowe
Podnośniki teleskopowo-przegubowe posiadają łamane ramiona i są w stanie dotrzeć do najbardziej niedostępnych miejsc. Poruszają się zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ich ramię może obrócić się nawet o 360 stopni. Są wyjątkowo zgrabne, zwrotne i efektywne. Te samojezdne pojazdy dzielą się na spalinowe i elektryczne.