Problemy wagi ciężkiej. Wyzwania związane z transportem HDS
- Szczegóły
Co warto wiedzieć na temat spedycji HDS
Transport to zjawisko, bez którego gospodarka nie mogłaby prawidłowo funkcjonować. Nie bez znaczenia jest tu fakt, jaki określony rodzaj transportu jest wymagany w danej sytuacji, a także, jakie wyzwania ze sobą niesie.
Co warto wiedzieć na temat spedycji HDS
Hydrauliczny Dźwig Samochodowy (HDS) to urządzenie samobieżne instalowane na samochodzie ciężarowym. Jego zadanie polega na przeprowadzaniu prac załadunkowych i rozładunkowych – w tym przedmiotów gabarytowych lub cechujących się wysoką wagą. Zastosowanie HDS umożliwia sprawny i bezpieczny transport obiektów o wadze sięgającej nawet 16 ton. Ze względu na znaczny udźwig oraz możliwość wysunięcia teleskopowego ramienia na wysokość do 12 metrów transport HDS wykorzystywany jest w licznych dziedzinach przemysłu.
Zastosowanie tej formy transportu niesie ze sobą liczne korzyści – takie jak np. konstrukcja pozwalająca na pracę w niemal dowolnych okolicznościach. Ze względu na jego specyficzny charakter wiąże się z nim jednak także szereg wyzwań.
Podstawą prawidłowej obsługi żurawi przenośnych jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Niestosowanie się do nich może stwarzać niebezpieczeństwo wypadku podczas pracy. Równie istotna jest konieczność znalezienia wystarczająco mocnego podłoża i prawidłowego wypoziomowania na nim maszyny. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy prace odbywają się na powierzchniach niewyrównanych lub błotnistych – jeżeli praca w takich warunkach jest konieczna, należy bezwzględnie podeprzeć maszynę przy pomocy stabilizatorów.
Innym wymogiem jest właściwe wentylowanie pomieszczeń, w których używa się tych maszyn – niedopełnienie tego obowiązku grozi bowiem zatruciem pracowników przez unoszące się w powietrzu spaliny.
Ze względu na to, że żurawie przenośne to urządzenia, których nieprawidłowa obsługa może wywoływać zagrożenie zdrowia pracowników i osób postronnych, w celu zwiększenia ich bezpieczeństwa stworzono listę działań zabronionych w związku z transportem HDS. Należą do nich m.in. praca w warunkach ograniczonej widoczności lub silnego wiatru, praca na nieodpowiednim podłożu lub bez stabilizatorów, a także transport ładunków związanych z podłożem lub takich, których parametry nie są znane operatorowi. Innym czynnikiem wykluczającym pracę żurawia jest obecność w pobliżu elementów stwarzających ryzyko – takich jak np. słupy energetyczne.