Kilka słów o piasku budowlanym
- Szczegóły
Piasek budowlany ma wiele zastosowań. Najczęściej używa się go do produkcji betonu i tynków. Piasek może mieć różną klasę. Ten najczystszy, klasy pierwszej, używany jest przy produkcji dobrej jakości betonu. Piasek klasy drugiej zazwyczaj służy do wykonywania podsypek i zasypek fundamentów czy rur instalacyjnych.
Charakterystyka piasku
Piasek jest kruszywem pochodzenia mineralnego lub organicznego. Badania wskazują, że rocznie zużywa się go aż 30 mld ton. Jest surowcem, na który zapotrzebowanie cały czas rośnie. Jest niezbędny do produkcji betonu, z którego powstają budynki i drogi. Poza klasami czystości, piasek budowlany można podzielić na polodowcowy, rzeczny oraz łamany ze skał bazaltowych i granitowych.
Zastosowanie piasku
Piasek budowlany, jak już było wspomniane, znajduje zastosowanie przy budowie domów. Do tego celu zazwyczaj wykorzystuje się piasek kwarcowy pochodzenia naturalnego, o wysokiej klasie czystości. Rodzaj piasku ma istotny wpływ na parametry wytrzymałościowe i odpornościowe betonu. Piasek do zaprawy murarskiej ma zazwyczaj średnicę nie większą niż 2 mm. Zaprawa cementowa i cementowo-wapienna wymaga użycia piasku drobnoziarnistego. Piasku budowlanego używa się także do produkcji kostki brukowej. Tworzy się ją przez zmieszanie piasku i cementu. To jednak nie wszystko. Przed położeniem kostki należy przygotować podbudowę, do której również zazwyczaj używa się… piasku. Z kolei piasek zmieszany w odpowiednich proporcjach z wodą i gliną wykorzystywany jest do produkcji cegieł. Najlepsze do tego celu są piaski rzeczne i lodowcowe o genezie wydmowej. Powinny one być solidnie przefiltrowane by miały jak najmniej zanieczyszczeń. Bardzo drobny piasek, o średnicy do 0,5 mm wykorzystuje się natomiast do produkcji gładzi. Ten o średnicy do 4 mm jest z kolei idealnym materiałem do produkcji tradycyjnych, chropowatych tynków.